Cam Balkona Kilit Takılırmı (Takılır mı ?)

Balkon Camlama Kilit Sistemleri

Evet zihinleri çok meşgul eden konuların başında gelmektedir. Cam balkona kilit takılır mı? Uygulayıcılar kendi sistemlerine aadapte etmeye çalıştıkları bir kaç şekil vardır. Ancak zaten doğası gereği içeriden açılan katlanır camlama sistemleri dışarıdan zor açılmaktadır. Bu konuya katlanır ve sürme genel başlıkları altında bakalım.

Katlanır Cam Balkon Kilit Sistemleri

Katlanır sistemler uygulanabilecek kilit sistemleri sınırlıdır. Sırası ile inceleyecek olursak;

1- Cam Cama Kilit Sistemi : Cam kapılarda kullanılan içten kollu çevirmeli kilit, dışarıdan anahtarla kilitlenebilen sistemdir. Krom paslanmaz ve kalitesi daha düşük çeşitleri vardır. İçeriye katlanan ilk cam panele ve ikinci cam panele takılan kilit sistemidir. Cam cama kilit uygulamalarında ilk açılan kanada delik açılmaktadır. Delik işlemi bazen tek bazen çift delik açılır. Tek delik açıldığında topuz kol veya tek tutamaklı kol sistemleri takılır. Çift delikli durumda, H kollar veya D kollar takılır (H ve D kolları merkez çap aralığı 12,5 cm’den başlayıp 60 cm’e kadar uzamaktadır). Önümüzde ki yazılarda kol sistemlerini ayrıca ele alacağız.

Cam cama kilit modelleri

Cam cama kilit

2- İçeriye Takılan Fişek Sürgü Kilit : Açılan ilk kanada kilidin takılması yeterlidir. İlk kanat açılmadan diğer kanatlar kesinlikle açılamaz. Fişek sürgü cam paneli alüminyum profiline takılır. Fişek sürgü karşılığı kasa profiline takılarak kilit sistemi hazırlanmış olur. En basit anlamı ile kilit sistemi olan fişek sürgü malzeme kullanımı rahat ve pratiktir. Alüminyum veya krom fişek sürgü malzemeleri sistemler ile uyum sağlamaktadır.

3- Çocuk Emniyet Kilidi : Katlanır  kilit mekanizması da diyebiliriz. Altta ve üstte ip mekanizması ile açılan kilit sistemleri genelde yeterli gelmektedir. Bu kilit sisteminde ikinci bir çevirme işlemi ile çocuk emniyet kilidi takılmış olur. Cam balkona kilit takılırmı sorusunun yanıtı sistemin içinde hazırdır. Zincir ipin bağlandığı kilit mekanizmasının içerisinde bulunan mekanizma ile kilitlenir.

Sürme Cam Balkon  Kilit Sistemleri

1- Cam Cama Kilit : Cam cama kilit sürgülü sistemlerde iki şekilde takılabilir. Ortada birleşen eşit sayıda sağa ve sola açılan kanatlı sürme sistemlerde ortada birleşen iki cama takılır. Krom paslanmaz ve kalitesi daha düşük çeşitleri vardır. Cam kapılarda kullanılan içten kollu çevirmeli kilit, dışarıdan anahtarla kilitlenebilen sistemdir.

Cam cama kilit modelleri

Cam cama kilit

2- İçten Basma Kilit : Açılan ilk sürme kanada kilidin takılması yeterlidir. İlk kanat açılmadan diğer kanatlar kesinlikle açılamaz. Fişek sürgü cam paneli alüminyum profiline takılır. Fişek sürgü karşılığı kasa profiline takılarak kilit sistemi hazırlanmış olur.

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

3- Fotosel Kilit : Fotosel kilit olarak adlandırılan ve sadece zemine takılabilen kilit sistemidir. İçeriden ve dışarıdan kilitlenebilir. Fotosel kilit sürgülü cam panel alüminyum profiline takılır. Alta takılan kilit sistemi kullanışlı bir malzemedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s