Cam Balkon Rüzgara Dayanıklı Mı?

Cam Balkon Rüzgara Dayanıklı Mı? Camları Patlar Mı?

Balkonlara takılan camlama sistemlerinin en önemli özelliği, kullanılan camların temperli olmasıdır. Temperli camlar normal camlardan 7 kat daha dayanıklıdır. Ayrıca herhangi bir kırılma anında tuz-buz olma özelliği vardır. Çok ağır darbeler sonucu kırılabilir. Normal şartlarda bir darbe ile kırma imkanı yoktur. Sık sorulan sorulardan birisi cam balkon rüzgara dayanıklı mı?… Bu yazımızda cam balkon camları patlar mı? vb. soruların cevabını vereceğiz. Cam balkon birleşim yerlerinden hava geliyor, şiddetli rüzgarda cam balkon, cam balkon boynuzu kapanır mı? sorularını cevaplayacağız…

Cam balkon rüzgara dayanıklı mı? sorunları

Cam balkon rüzgara dayanıklı mı?

Temperli Camlar Patlar Mı?

temperli cam kırılır mı

temperli cam rüzgarda kırılır mı

Temperli cam güçlendirilmiş cam olarak da adlandırılır. Bir değer deyişle güçlendirilmiş camlar olarak da düşünebiliriz. Normal camlardan 5-6 kat daha dayanıklı olan temperli camlar rüzgara dayanıklıdır. Basit anlatımı ile temperli cam, fırınlar da 650-730 derece de fırınlanıp soğutma işlemi yapılan camlar, inşaatlar da bir çok alanda kullanılır. Temperli camlar patlar mı? sorusuna verilecek cevap evet temperli cam patlar ancak nasıl patlara bir kaç örnek verelim;

1- 300 veya 500 gr bir demir topu 2 – 2,5 mt yükseklikten bıraktığımızı varsayalım, bu durumda kırılır.

temperli cam kırılır mı?

temperli cam rüzgarda patlama yapar mı?

2- Kenarlara demir çekiçle köşeden vurursanız evet temperli cam kırılabilir. Ancak köşeler rodajlı olduğu için ve de alüminyum kanat profillerinin içinde kaldığı için mümkün değildir.

temperli cam patlarmı

temperli cam patlar mı?

Rüzgar doğal afet olmadıkça (kasırga dediğimiz ağaçları yerinden söken, arabaları sağa sola fırlatan şiddette) normal rüzgarlar ile asla patlamaz.

izmir-cam-tavan-sistemleri

İzmir cam tavan fiyatları 2021

3- Binaların etkilendiği depremler de ( orta üzeri) kırılabilir.

4- Temperli cam balkon camı, kanat yerinden çıkmadığı sürece herhangi bir tehlike arz etmez. En büyük tehlike kanadın bir bütün olarak yere düşmesidir. Ancak teknik olarak bu durum mümkün değildir. Çünkü camın ray kasadan çıkması mümkün değildir. fırtınada cam balkon nasıl olmalı?, cam balkon rüzgara dayanıklı mı?

cam balkon imalathanesi

cam balkon rüzgar ve fırtına

kasırgada cam balkon patlar mı? cam balkonu olanlar fırtınada ne yapılmalı?

Cam balkon hava alır mı? sorusunun cevabı için tıklayınız; https://atlascambalkon.wordpress.com/2018/03/10/cam-balkon-hava-alir-mi/

kötü havalarda cam balkon, kasırga da cam balkon, balkon camlama kasırga…

Şiddetli Rüzgar Ve Fırtınada Cam Balkon Açık mı? Kapalı mı olmalı?

Söz konusu olan her zaman alıştığımız seviyede bir fırtına ve rüzgar ise cam balkon camlarına ekstra bir tedbir almak gerekmez. Sektörün en önemli eksiği katlanır cam kilitlerinin plastik kullanılmasıdır. Metal kilitler kullanılsa dayanma gücü bir miktar daha artacaktır. Ancak ciddi kasırga ve afetlerde herhangi bir teminatı kimse veremez. Bu durumda önemli olan kapalı tutmaktır. Kırılacak olsa bile açılan kanat kırılır. Diğer kanatlar ray içerisinde sabit kalır. Daha doğrusu bu konunun testi yaşanıp sonuçları görülmediği için, sonucu kimse bilmiyor… Yazının konusu ile alakalı olan Cam tavan rüzgar ve fırtınalara dayanıklı mı? sorusuna kısa bir cevap burada verebiliriz. Cam tavan sisteminin alüminyum karkas sistemi sorun çıkarabilir. Cam tavan camları yatay durduğu için esas tehlike alttan paraşüt etkisi ile rüzgarların yaratacağı olumsuz etkidir.

29 Ekim 2018 tarihinde bu yazımızı yazmıştık, bugün baktığımızda Ege bölgesi kıyılarında meydana gelen fırtına(kasırga ya yakın) sonucu herhangi bir cam balkon camı patlamadı. En azından böyle bir haber bize ve sektöre gelmedi.

Müşterilerin sorduğu temel soru şu idi;

  • ” Camları kapalı mı tutalım?”
  • ” Camları bir yere toplayıp sağlamca bağlayalım mı?”

İşin doğrusu o sorulara o an bizlerde tam cevaplar veremedik. Bu gün düşününce eğer sağlam bağlamayı becerebiliyorsak evet bağlayalım. Ama sistemin kapalı kalmasında da herhangi bir sorun görmüyoruz. Çünkü camların bağlı olduğu paneller çelik tekerlekler ile alüminyum kasanın içindeki raylara yerleştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s