İzmir Cam Balkon Tarihi

İzmir Balkon Kısa Tarihçesi

Balkon da vakit geçirmek İzmir‘li vatandaşlarımız için önemli anlardandır. Balkonda sohbet etmek, İzmir’in gün batımını (balkondan görülüyor ise) izlemek ve kahve yudumlamak en güzel anıların beşiğidir. İzmir, Osmanlı devrinde bile batıya bakan yüzü ile modernliğin öncüsü olmuştur. Sosyal yaşam da modernleşmenin giriş kapısı olmuştur. Aydın ve geleceğe olumlu bakan insanların, dışa dönük yaşamın etkileri balkon kültürünü ön plana çıkarmıştır. Osmanlı devrinde, izmir balkon modelleri göz önüne çıkmaya başlamıştır. Levantenlerin ve diğer Türk olmayan Osmanlı tebaasının konutları balkon uygulamalarını geliştirmiştir.

izmir fransız balkon

izmir cumba balkon

İzmir’de İlk Balkon Kapama Sistemleri

Balkon kapama sistemleri ilk olarak balkon çıkıntılarının ahşap malzeme ile çevrilmesi ( kapatılması) yapılmıştır. Türklerin konut sistemi avlu içi yaşam alanı olarak gelişmiştir. İzmir’in Halil Rıfat Paşa, Mithatpaşa, Karşıyaka, Buca ve Bayraklı bölgelerinde cumbalı ve Fransız balkonlu evler görülmüştür.

izmir ahşap cumba balkonu

izmir cumba balkon sistemi

Ahşap Cumba Balkon Kapama

Ahşap cum balkon kapama, ahşap ürünler ile balkon çıkıntılarının inşaat aşamasında kapatılması ile gerçekleştirilir.

izmir cam balkon cumba

izmir cam balkon cumba

Demir Doğrama Balkon Kapama

Ahşap balkon kapamaların zamanla yerini demir doğrama ile yapılan balkon kapatma işlerine bıraktı. Ahşap işçiliğinin ve malzemenin pahalı olması demire olan dönüşümü hızlandırmıştır. Demir kapamalar, kurtarıcı bir sistem olmakla beraber, boya ve bakım zorlukları gibi sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Ayrıca estetik anlamda iyi bir görüntü vermemiştir. Bu sebeple hızla yapı malzemeleri düşmüştür. Sıcak ve soğuk iletkenliği ayrıca dezavantajı olmuştur.

cam balkon izmir

cam balkon izmir

Alüminyum Balkon Kapama

Alüminyum profiller kullanılarak balkonlar kapatılmaya başlamıştır. Tek cam ve çift cam kullanılarak balkonlarda yaşam alanları oluşturulmuştur. İlk başlangıç zamanlarında beyaz, natural ve bronz alüminyum renkleri kullanılmıştır. Balkon kapatma alt sabitleri alüminyum lambri profilleri ile kaplanmıştır. Alüminyum malzeme aşırı iletken olduğu için yazın sıcakta genleşme oluşur. Kışın ise tam tersi bir durum olmaktadır. Aşırı soğuk ve sıcak ortamlar oluşturmuştur. Ayrıca üretim süreci basit şekilde yapıldığı için kısa zamanda doğramalar deforme olmuştur. Alüminyum balkon kapatma teknolojideki gelişmeye paralel yerini plastik doğrama ile yapılan balkon kapatmalara bırakmıştır.

alüminyum balkon kapatma

alüminyum balkon kapatma profilleri

Pvc Doğrama Balkon Kapama

Plastik doğrama, pvc profillerin içerisine destek sacı konularak kaynak makinelerinde köşelerin yapıştırılması ile üretilir. Yalıtım değeri açısından iyi performans üretmiştir. Aksesuar açısından çok seçeneklerin olması ve daha estetik olması sebebi ile hızla balkonlarda yerini almıştır. İzmir balkonları pvc kapatmalar ile dolmaya başlamıştır. Ancak aynı apartmanda bulunan balkonların farklı farklı modeller de takılması görüntü kirliliğine giden yolun başlangıcı olmuştur. Balkonlar içeriye alınırken ara duvarlar yıkılmış, oda haline dönüştürülmüştür. Bu durum imar mevzuatına aykırı olmakla birlikte bina statiklerini de olumsuz etkilemiştir. İzmir moloz artıklarını sırtlanan kamyonetler ile dolmuş, bir bakıma moloz atma sorunu haline gelmiştir. Belediyeler ile vatandaşlar ve apartman yöneticileri sorunlar yaşamıştır. Cam teknolojisinin ve camlama sistemleri profillerinin sektöre girmesi, plastik doğrama kapamaların sonunu hazırlamıştır.

pvc doğrama balkon kapama

pvc camlama

Cam Balkon İzmir Balkon Kapama

Modern kent yaşamında estetik ve kullanım fonksiyonları ile hızla yerini almıştır. Katlanır ve kayar camlama sistemleri balkonları 4 mevsim yaşanılır alanlar haline getirmiştir. Eşyalarımızı koruma, kuş ve arı yuvalarını önlemede, çamaşır kurutma işlerinde, kış bahçesi tarzında yaşam alanı oluşturmada…gibi bir çok amaca hizmet etmektedir. Temperli camlar İzmir balkonlarını güvenle kullanmamız için aracılık etmiştir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Günümüzde Cam Balkon Uygulama Alanları İzmir

Cam balkon uygulama alanları, konutların balkonları, kış bahçesi, pergola altı kapatma, teras kapama, ara bölme, taraça kapatma, mekanların etrafının kapatılması ve ofis bölme işleridir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s