Cam Balkon Aksesuarları

Katlanır Cam ve Sürme Camlama Aksesuarları

Cam balkon aksesuarları, profil ve cam ürünlerinin birbirleri ile uyumlu çalışmasına aracılık eden malzemelerdir. Aksesuarların kalitesi her zaman kalitenin ilk basamakları olmuştur. Çok kaliteli alüminyum profillerini kötü aksesuarlar ile toplarsanız, sonuç iyi bir sistem olmayacaktır. Bu yazımızda sırası ile aksesuarları inceleyeceğiz.

cam balkon aksesuarları
cam balkon aksesuarları modelleri

Cam Balkon Aksesuarları Rulman Tekerlekleri

Cam kanatların kaydırılması ve içeriye katlanmasına yarayan tekerlekler en önemli aksesuar grubudur. Katlanır sistemlerde çelik gövdeli rulman bilyeli malzemeyi kullanmak gerekmektedir. Rulmanların etrafı orijinal ham madde plastik ile kaplanmıştır. Tekerlek kırılması ve arızası döküm teker kullanımında ortaya çıkmaktadır. Döküm teker kesinlikle önermiyoruz.

cam balkon rulman çelik tekerlekler
cam balkon rulman çelik tekerlekler

Sürme camlama teker sistemleri çelik rulmanlı olmalıdır. Eşikli ve eşiksiz kasaya uygun iki farklı tip tekerlek kullanılır. Kalitesiz malzemeden yapılan tekerlekler pek tabiki arıza verecektir.

Cam Balkon Aksesuarları Kıl Fitil Malzemesi

Kıl fitil (fırça fitil conta) bir çok yerde kullanılmaktadır. Camların takıldığı kanat (baza) profillerin her iki yanına kıl fitil çekilir. Alta ve üste çekilmelidir. Kıl fitil kaliteli olmalıdır. Rüzgar, toz, ses ve ışık geçirgenliğine fırça kıl fitiller engel olmaktadır. Yan dikme profillerine bir sıra çekilir. Hava geçirgenliğinin önüne geçilmiş olur. Cam aralarını birleştiren (aynı zamanda açılmasını sağlayan) alüminyum çıta profillerine çekilir. Büyük H dediğimiz iki cam arasını kapatan profillere iki sıra (sağa ve sola) fırça conta çekilir. Cam aralarından gelecek olumsuzlukları engeller. Küçük H dediğimiz son kanada takılan alüminyum çıtaya bir sıra kıl fitil takılır. Fitil fırça contalar 1000’lik, 1200’lük ve 1500’lük kalınlıklarında üretilmektedir.

cam balkon kıl fitil
cam balkon kıl fitil

Cam Balkon Aksesuarları Cam Panel Ara Kapakları

Cam balkon cam panellerinin alüminyum profillerinin her iki yanına takılır. Plastik malzemeden üretilen kapakların sistem profilleri ile uyumlu olması çok önemlidir. Ara kapak aksesuarları ara sızdırmazlık işlevini görmektedir. Düz kapak, hareketli kapak ve 45 derece kapak olarak gruplandırılır. Cam balkon tam terazide takılmış ise kapaklar aynı hizada olacaktır. Bu izolasyon değerleri açısından çok önemlidir. Ayrıca estetik görünüme önemli katkı sağlar.

cam-balkon-ara-kapak-min
Cam balkon ara kapakları

Cam Balkon Aksesuarları Kilit Mekanizması

Cam balkon sistemleri kilit mekanizması, altta ve üstte iki adettir. Açılıp kapanma ip (boncuk ip, zincir ip) ile sağlanmaktadır. Her iki kilit mekanizmasına bağlanan ip ortadan içeriye doğru çekilerek ilk açılan kanat açılır. Plastik malzemeden üretilen kilit sisteminin içerisinde ekstra (çocuk kilidi) emniyet sağlayan mekanizma vardır. Kilit mandalı ve karşılığı tam olarak dikkatlice aynı hizada bağlanmalıdır. Bağlantı usulünde yapılmaz ise zamanla deforme olacaktır.

cam balkon kilitleri
cam balko kilitleme

Cam Balkon Aksesuarları Çıkış U Kapakları

Camlama sistemlerinde çıkış kapakları hareketli kanatların içeriye açılmasına imkan verir. Öndeki tekerlekler alt çıkış u kapağından çıkarılarak kanat açılmış olur. Çıkş U kanalı standartlarında açılmalıdır. Dar açılan çıkış u yatağı kanatların açılmasını zorlaştıracaktır.

cam-panel-cikis-u-aksesuari
camlama çıkış usu

Cam Balkon Aksesuarları Boynuz (Kılavuz) Aksesuarı

Boynuz yada kılavuz aksesuarı açılan ve kapanan camların rahat çalışmasına yardımcı olur. Plastik malzemeden yapılır.

cam balkon çıkış kılavuzu

Cam Balkon Aksesuarları Kanat Stoplama

Kanat stoplama aksesuarı, bir kenarda toplanan camların rüzgardan ve çarpmalardan etkilenmemesi için kanatları sabitler. İstediğimiz kanatları sabitleyebiliriz. Stoplama aparatı palstik ve metal malzemeden yapılmaktadır.

cam balkon kanat stoplama

Cam Balkon Aksesuarları Bakla Aksesuarı

Kanatların içeriye açılmasına aracılık eder. Her toplanma noktası için alta ve üste takılır. Plastik malzeme ile üretilir. Cam balkon tedarikçimiz zencambalkon ile farklı ürünlere ulaşmak için linke tıklayınız; http://zencambalkon.com/cam-balkon-izmir/

cam balkon bakla aksesuarı

Katlanır Cam Tekerlekleri Bozuldu Nasıl Değiştire Bilirim?

Evet firma olarak kullandığımız tekerleklere 2 yıl garanti veriyoruz. Tekerlek değişimi aslında son derece basittir. Cam balkonu yaptırdınız ancak firmaya ulaşamadınız. Bu durumda 2 yol var önünüzde. Sinir harbine dönüştürmemek için…

cam balkon tekeri
cam balkon tekerleği

1- Herhangi bir cam balkon atölyesine ücreti karşılığında değiştirebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz tekerleğin çelik gövdeli rulman teker olmasıdır. Atölye iş yoğunluğundan hemen gelemeyecektir. Bizim tavsiyemiz kendi aracınızla akşam usta veya kalfayı alıp tekerleği değiştirmeniz dir. Cam balkon tekerleği değişimi hakkında bilgi verelim;  Öncelikle arızalı tekerleği bulmamız gerekir. Peki bir cam balkon tekerleği neden arıza verir. Döner rulmanın üzerinde plastik kaplıdır. Plastik erken aşınmış olabilir. Sürtme yaparak rahat çalışmaz bu durum tekerleğin arızalanmasına yol açar. Bir diğer sebep tekerleğin imalat aşamasında balanslı (yalpa yaparak çalışması) üretilmesidir. Tekerleği yerinden çıkarmak basit bir işlemdir. Size gerekli olan bir adet 4’lük alyandır. Tekerleğin altında bulunan alyan yuvasına alyanı takarak çevirin. Tekerlek boşluğa çıkacağı için rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ancak cam ara kapağını çıkarmanız gerekmektedir. Bir yıldız tornavida gerekli ara kapağı çıkarmak için. En sonunda belli bir ücrete razı olup bir firma ile anlaşmanızdır.

Resmin üzerine TIKLADIĞINIZDA cam balkon modlleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

cam balkon alüminyum kanat profilleri
cam balkon cam kanat profilleri

Cam Contaları sarardı Nasıl Değişir?

Cam balkon şeffaf contalar güneşin etkisi ile sararmış ise yapmanız gerekenler basittir. Şeffaf contaları tekrar şeffaf contalar le değiştirebilirsiniz. Yada alüminyum (kıl fitilli) cam fitilleri ile değiştirebilirsiniz. Şeffaf conta mt x 3 TL düşünebilirsiniz. Alümiyum çıta ise mt x 15 TL düşünmelisiniz. Bu işlemleri yapmak için gerekli olan malzemeler 1 adet silikon tabancası ve silikon. Mevcut contaları ölçerek herhangi bir atölyeden aynı ölçülerde kestirebilirsiniz. Cam balkon fitilleri söküp tekrar yerine takmak zannedildiği kadar zor bir işlem değildir.

Şeffaf conta takacak iseniz elleriniz yeterlidir. Alüminyum conta takmak için ( bu arada alüminyum cam contası içerisine sağlı sollu kıl fitil çektirmeyi unutmayın), silikonu tabanca ile çıtanın içerisine boydan boya sıkın. Sonra ağaç veya plastik tokmak ile yavaşça cama yapıştırın. Hepsi bu kadar.

Cam Kanatlardaki Kapak Kırıldı Değişir Mi?

Cam balkon, cam kanatlardaki kapaklar ( cam balkon ara kapağı her kanatta 4 adettir.) yıldız uçlu tornavida ile sökülüp takılabilir. Tek yapacağınız kapağı alüminyum kanat profiline bağlayan vidayı çıkarmak. Çıkardığınız kırık kapağı her hangi bir malzeme satıcısına götürdüğünüzde işiniz çözülmüştür. Kapağın kırık kalması diğer yanına gelen kapağın da arızalanmasına yol açabilir.

Sitemizin ana sayfası LİNKİNİ tıkladığınızda genel olarak faydalanacağınız ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yukarıdaki Boynuz Kırıldı Sistem Çalışır Mı?

Sektörün boynuz dediği aslında kanat açma kapama kılavuzu diyebiliriz. Boynuzun kırılması sistemin çalışmasına engel değildir. ancak yukarıdaki tekerleğin kapama esnasında kılavuz olmaması bazen kanadın yerine tam oturmasına engel olabilir. Boynuzu değiştirmek için yıldız tornavida veya basit bir şarjlı matkap yeterlidir. Mevcutu yerinden söküp yenisini aynı yere takabilirsiniz.

Fırça Fitiller Dışarı Sarkıyor Nasıl Sağlamlaştırabilirim?

Fırça fitiller yataklara geçmeli olduğu için bazen (yapısının bozulması veya kalitesiz malzeme ile) sarkabilir. Bu durumda yerine oturttuğunuz fitilin başlangıç çıta profilini pense ile bira sıkın. Fitiller artık sarkmayacaktır.

Cam Balkonum Tam Kapanmıyor Neden?

Cam balkon kanatlarının tam kapanmaması bir kaç nedenden olabilir.

a- Sistem terazide takılmamıştır.

b- Kilit mekanizması (mandal-kilit dili) dengeli montaj yapılmamıştır.

c- Teker ayarı bozulmuş olabilir yada tekerlekler ayarında takılmamıştır.

d- Çıkış U yatağı dar açılmışsa kapanmakta zorluk yaşanabilir.

e- Cam balkon kilit sisteminin yayı bozulmuştur.

izmir cam balkon
izmir cam balkon

Camda Çizik Var Geçer Mi?

Camda çizik olması sebepleri

a- Cam toptancısından plaka camın baz bölgeleri çizik gelmiş olabilir.

b- Temper işlemi sırasında üretim hatlarında cam çizilmiş olabilir.

c- Sevkiyatlar sırasında cam çizilmiş olabilir.

d- Cam balkon atölyesinde imalat sürecinde çizilmiş olabilir.

Gözle çok zor görülen çizikler sektörde kabul edilebilir sınırlardır. Camda çizik geçmez.

Cam balkon cama kilit modelleri
Cam balkon cama kilit

Cam Balkona Baca Deliği Açtırmam Gerekiyor Nasıl Açılır?

Baca deliğini katlanır cam balkon takıldıktan sonra açtıracak sanız problemin merkezinde siniz. Temperli camlar delinmez ve yuvarlak açılamaz. Mecburen cam balkon firmasını arayıp yeniden delikli cam yaptırmanız gerekecektir. Tabi bu sırada mecburen kanat profilleri değişecektir. Ortala 300-400 TL bir masraf anlamına gelmektedir.

Cam Balkon İpi Koptu

Cam balkon ipi kopabilir. Kilit mekanizmasını çalıştıran cam balkon ipi sorunu sizin hal edebileceğiniz bir iş değil. Yardıma ihtiyacınız olacak, sadece ipin uzunluğunu 10 cm uzun söyleyip rengini belirtmeniz yeterli olacaktır.

cam balkon
cam balkon

Gold Cam Balkon tarafından yayımlandı

İzmir ve Ege Bölgesinde katlanır cam balkon ve sürgülü cam balkon imalat ve montaj işleri yapıyoruz. Asaş cam balkon, Vizyon cam balkon ve Gold Cam balkon markalarının bayiliğini sürdürüyoruz. İzmir Gold cam balkon olarak kaliteli, marka ve yenilikçi ürünlerin takipçisiyiz. 20 yıldır taahhüt sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Motorlu panjur, sineklik, alüminyum doğrama sistemlerinin satışını yapıyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: