Cam Balkon Şikayetleri

Cam Balkon Şikayetleri Sorunları Yorumları

Hızlı tüketimi olan bir ürün beraberinde sorunları biriktirmektedir. Sorun kaynağı olarak sektörün bir çok aktörü vardır. Cam fabrikaları, cam toptancıları, cam temperleme tesisleri, alüminyum kalıp firmaları, alüminyum firmaları, alüminyum toptancıları, cam balkon aksesuar imalatçıları, cam balkon atölyeleri ve montajcıları. Atlascambalkon tüm bu sorunların içerisinde her cam balkon firması gibi mücadele vermektedir. Bu yazımızda sektörün genel sorunları üzerine paylaşımlarda bulunalım istedik. Cam Balkon Şikayetleri özellikler şikayet var gibi sitelerde yayınlanmaktadır. Bunun etik değerlendirmesini siz değerli müşterilere bırakıyoruz…

Cam Şikayetleri Fabrikaları Sorunu

Ülkemizde düz cam üreten fabrika sayısı çok sınırlıdır. En büyük üretici Şişecam grubudur. Son yıllarda kurulan Düzce cam talebe cevap vermeye çalışmaktadır. Yatırım maliyetleri ve yatırım geri dönüşümü uzun süreli olduğundan (tabi ki yüksek teknoloji yatırımı) sektöre cam üreten fabrika sayısı yetersizdir. Zaten sektör bu açığı ithalat ile kapatmak zorundadır. Dünya da ortaya çıkan cam sorunları piyasayı direkt etkilemektedir.

 

sise-cam-fabrika

Şişe cam fabrika

sisecam-fabrikasi

Şişe cam cam fabrikası

2017 sonbaharında yaşanan mavi cam sıkıntısından bahsedecek olursak; Çin ve Brezilya fabrikalarının bakıma girmesi ile tüm dünyada mavi cam krizine yol açtı. Mavi cam bulmak çok zorlaştı. Çin’in Dünya dan cam talep etmesi büyük sıkıntı oluşturdu. Toptancılar cam bulamadı (mavi cam balkon camı). Cam balkon atölyeleri bir çok mavi renkli siparişlerini ya iptal ettiler yada başka renk cama dönüştürdüler. Cam üreten ana fabrikaların yetersizliği ülkemizde zaman zaman cam krizine yol açmaktadır.

cam-fabrikasi

Cam fabrikası

Cam Şikayetleri Toptancıları Sorunları

Cam fabrikalarında üretilen camların piyasaya dağıtımını cam toptancıları yapmaktadır. Cam toptancılığı çok ciddi bir iştir. Büyük stok ve stok alanı ister. Farklı cam kalınlıkları ve renkleri ile sonsuz bir derya gibidir. 3mm., 4 mm., 5 mm., 6mm.,…..diye devam eden ve farklı renklerde dtok bulundurmak gerekmektedir. Toptancıların bazen il bazında bazı renklerde yetersiz kalmaktadır. Bu durumda cam balkon üreticilerinde termin sıkıntısı oluşturmaktadır.

cam-fabrikasi-deposu

cam deposu

Cam Balkon Şikayetleri Temper Tesislerinden Kaynaklanan Sorunlar

Balkon camlama sistemlerinde kullanılan camlar yüksek derece ısıtılmış fırınlarda ısıtılıp soğutulmakta ve böylece normal camdan 6 – 7 kat daha dayanıklı bir cam elde edilmektedir. Ayrıca kırıldığında tuz buz olma özelliği verilmektedir. Temper tesisleri her ebatta cam temperledikleri için aynı kalınlıkta ve renkte ki cam için talebi toplayıp bir seferde fırınlama işlemi yaparlar. Bu durum cam balkon atölyelerine gereken camın zaman olarak gecikmesine yol açabilmektedir. Camlama atölyeleri müşterileri ile sorun yaşamaktadırlar. Bu sebepten cam balkon iş teslim tarihini müşteriler 3 hafta veya 4 hafta olarak benimsemelidirler. Aksi durum ruhi ve maddi sıkıntılara yol açmaktadır. Atölye geç gelen camı üretip 3 gün kuruma ve sağlamlama işlemine bırakmaktadır. Tüm durumları göz önüne alarak Atlascambalkon iş teslim süresini 3 hafta olarak vermektedir.

temperli cam

temperli cam

Cam Balkon Şikayetleri Alüminyum Profil ve Toptancı Firmaları Kaynaklı Sorunlar

2016 ilkbaharında (mart ayı) yaşanan ilginç bir olaydan bahsetmek istiyoruz. Bronz renk alüminyum ham madde kaynaklı piyasada bulunamadı. Biz ve bir çok cam balkon taahhüt firması müşterileri ile sıkıntı yaşadı. Müşterilerin bu durumu anlaması beklenemezdi ama cam balkon atölyelerinin de bu duruma yapacakları bir şey yoktu. Diğer illerden bile profiller arandı ancak gerçekten piyasada bronz renk alüminyum yoktu. Bazende toptancılarda yardımcı malzeme sıkıntısı ortaya çıktığı için Atlas cam balkon olarak stoklu çalışmaya özen gösterdik.

aluminyum-fabrikasi-min

Alüminyum fabrikası

aluminyum-profil-sanayi

Alüminyum profil

Cam Balkon Şikayetleri  Aksesuarcıları Kaynaklı Problemler

Aksesuarlar sistemin en önemli tamamlayıcı unsurlarıdır. Her sistemin kendine has aksesuar ve profil detayları mevcuttur. Bir sistemin detayı diğerine uyum sağlamaz. Aldığınız alüminyumları mecbur o sistemin aksesuarları ile üretmek zorundasınız. Bazen aksesuarlar (özellikle plastik enjeksiyon ürünleri) hatalı üretim olarak atölyelere ulaşabilmektedir. Bu durumda sıkıntı başlar…Tekerleklerin çalışması ve kalitesi, kullanılan ip ve kilit sistemleri bir çok unsur sıkı takip edilmek zorundadır.

izmir cam balkon aksesuarları

izmir cam balkon aksesuarları fiyatları

Cam Balkon Şikayetleri Atölyeleri Kaynaklı Sorunlar

Bugün sektörde yer almaya çalışan cam balkon atölyeleri ve işletmecileri bazen sektörün cazibesine kapılarak deneyimlerine bakmadan işe koyulmaktadır. Cam ve camlama sektörü kendi içerisinde milimetrik hesapların yapıldığı ciddi bir iştir. Sektörün yapısı gereği çok detaylı işlemler ile yürümesi ve zaman sıkıştırması ile hataların artmasına yol açmaktadır. Cam balkon atölye mantığında yürütülmesi gereken bir iştir. Ayrıca sektörel disiplin olmaması başlı başına bir sorundur.Örneğin disiplin sağlayıcı ciddi bir loca yoktur.

cam-balkon-atolye-izmir

izmir cam balkon atölyesi

Cam balkon firmaları da kendi aralarında birlik sağlayamadığı için sektör başı bozuk bir görünüm vermektedir. Kısaca göz atarsak;

1- Nihai tüketici fiyatlarının düşük olması firmaları zora sokmaktadır.

2- Tüketiciler ucuz olsun işim görülsün mantığında hareket edebilmektedirler.

3- Ucuz fiyatlı satışlar daha sonra ihtiyaç olan servis taleplerine firmaların cevap vermesini zora sokmaktadır.

4- Kalitesi ürünler ortalığı doldurmakta ve milli servet bir bakıma heba olmaktadır.

 Camoda cam balkon cam rengi

cam balkon cam rengi

Cam Balkon Sektörü Nitelikli Yetişmiş Eleman Sorunu

Günümüz ülkemizde en büyük sorun çırak ve teknik eleman konusunun problem olarak ortada durmasıdır. Meslek liseleri gereken ihtiyaca uygun eleman yetiştirmekte yetersiz kalmaktadır. Devletin burada piyasanın yetişmiş insan gücü talebine uygun meslek dallarında eğitim imkanı oluşturması gerekmektedir.

cam-balkon-personel-izmir

Cam balkon İzmir eleman

Cam balkon sektörü bazen umudu bitmiş elemanların bende deneyeyim bu işi dediği bir alan olabilmektedir. Yetersiz ve deneyimsiz personelin hem firmaya hem de müşteriye açtığı yaralar bazen çok maliyetli olmaktadır. Dikkatsiz davranışlar iş kazalarını beraberinde getirmektedir. Yada malzemelerin yanlış ve deneyimsiz işlenmesi zarar vermektedir. 10 yıl içerisinde ülkemizde pvc doğrama, alüminyum doğrama veya cam balkon takacak usta sorunu yaşanacaktır.

katlamalı cam

katlanır camlama

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s