Cam Balkon Camları Yerli Mi? İthal Mi?

Camlama Sistemlerinde Yerli Cam Kullanılıyor Mu?

Cam balkon sektörünün göz önünde olan ve estetik görünüm veren bir ürün cam… 8 mm. – 10 mm. ve çift camlı kategorilerde kullanılır. Yüksek ısılı fırınlarda ısıtılıp ani soğutma tekniği ile sertleştirilen camlar (temper işlemi) güvenlik endişelerinin de giderildiği bir yapı malzemesidir. Tüketicilerin en çok merak ettikleri konuların başında cam balkon camları yerli mi? ithal mi? olduğu gelmektedir. Bu yazımızda camlama sistemlerinde yerli cam kullanılıyor mu? yada ithal ürün mü? olduğu konusunu inceleyeceğiz. Atlascambalkon, İzmir ve ilçelerinde katlanır cam ve sürgülü cam balkon ürünlerinin üretim ve montajını gerçekleştirmektedir.

Yerli Cam Markaları Nelerdir?

Cam üretimi oldukça zor ve uzun bir süreç gerektiren işlemlerden oluşur. Ülkemizde Şişecam yerli cam olarak tekel olarak üretimine devam etmektedir. Şişecam hakkında daha detaylı bilgi almak için ŞİŞECAM kelimesine TIKLAYINIZ. Son yıllarda Düzce cam firması faaliyete başlamıştır. Piyasanın hakim gücü Şişecam firmasıdır. İşbankası iştiraki olan firma halka açıktır. Dünya çapında önde gelen cam üreticisi konumundadır. Düzcecam fabrikasını incelemek için TIKLAYINIZ. Yerli cam markaları nelerdir? sorusunun cevabı

1- Şişecam (Trakyacam olarak da ifade edilebilir)

sisecam-yerli-cam-fabrikasi

yerli cam markası şişecam

2- Düzcecam

Şişecam Yerli Cam Tarihçesi Hakkında

Şişecam Topluluğu’nun düzcam alanında üretim yapan Şişecam Düzcam Grubu, üretim kapasitesi itibariyle kendi sektöründe dünyada 5. ve Avrupa’da 1.sırada yer almaktadır. Grubun ana firması olan Trakya Cam Sanayii A.Ş., faaliyetlerini temel camlar (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine cam ve kaplamalı cam); otomotiv ve diğer ulaşım araçları camları; enerji camları ve beyaz eşya camları olmak üzere 4 ana işkolunda sürdürmektedir.

1981 yılında devreye aldığı tesisle Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisi ile üretim yapan ilk kuruluş olan Şişecam Düzcam​, o tarihten bugüne sektöründe birçok ilke imza atmış ve hem Türkiye’de, hem de bölgede düzcam sanayisinin gelişmesine öncülük etmiştir.

1980’li yıllarda düzcamda önemli kalite ve kapasite artışları gerçekleştiren ve ihracat yoluyla dünya pazarlarına giren Şişecam Düzcam, 2000’li yılların ikinci yarısında, bölgesel liderlik vizyonu ve çok odaklı üretim anlayışı çerçevesinde faaliyetlerini ilk kez Türkiye sınırları dışına taşıyarak, 2006 yılında Bulgaristan’daki Trakya Glass Bulgaria EAD tesisini hizmete sokmuştur. 2009 yılında stratejik bir adımla Mısır ve Rusya’daki düzcam faaliyetlerini sektörün dünyadaki en büyük oyuncularından biri olan Saint-Gobain ile ortaklaşa geliştirme kararı alan Şişecam Düzcam, 2010 yılında Bulgaristan Otocam Fabrikası’nı, 2013 yılında ise lamine ve kaplamalı cam tesislerini devreye sokmuştur.

2013 yılında Hindistan’da HNG Float Glass Limited (HNG) firmasına ortak olan ve büyümesini Avrupa’da Richard Fritz Holding firmasını satın alarak sürdüren Şişecam Düzcam, otomotiv camında Rusya’da ve Romanya’da da iki yeni tesis yatırımı yapmıştır. Şişecam Düzcam, 2016 yılında İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının tamamını satın alarak Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumuna gelmiştir.

Aynı sırada yurt içi yatırımlarına da devam eden Grup, günümüzde toplam 17 üretim tesisiyle üretim yapmakta ve 10 farklı ülkedeki tesisleri, ortaklıkları ve genişleyen ürün yelpazesiyle inşaat, otomotiv, enerji ve beyaz eşya sektörlerine girdi vermektedir. Şişecam Düzcam, “güçlü markaları ile hızlı büyüyen ve yenilikçi çözümler sunan global bir düzcam şirketi olma” vizyonu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

sisecam-fabrika

Şişecam yerli cam fabrikası

Yerli Cam Düzce Cam Fabrikası Hakkında

Bugün Türkiye deki Düz Cam ihtiyacının  %25 sini karşılayan firmamız 2017 yılı içerisinde toplam 400.000 ton satış rakamına ulaşmıştır. 500.000 ton üretim kapasitesine sahip tesisimiz 2018 yılı içerisinde maksimum kapasiteye çıkacaktır. Ürün yelpazemizde bulunan lamine cam, ayna, boyalı camların yanı sıra bu yıl devreye alınacak olan Cam Kaplama Hattı ile birlikte ürün yelpazemize enerji tasarrufu sağlayan ve günümüzde yoğunlukla tercih edilen özel performanslı ürünleri de dahil edeceğiz. Kalite konusunda ülkemiz cam endüstrisi olarak Avrupa normlarını uygulamaktadır. Tüm ürünlerimiz TSE ve CE belgelidir. Ayrıca firmamız ISO9001, ISO14001, OHSAS18001 belgelerine sahiptir. Bu yıl içerisinde de ISO50001 ve ISO27001 belgelendirme çalışmalar tamamlanacaktır. Firmamızın bağlı olduğu OKAN Grup şirketlerimizde toplamda 1.000 kişi üzerinde personel istihdamı sağlanmaktadır. Grubumuz bünyesinde Düz Cam üretimi dışında madencilik ve hammadde imalatı, cam işleme, cam ithalat ve ihracatı, cam işleme makineleri imalatı, lojistik ve depo yönetimi ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren 7 grup şirketimiz bulunmaktadır. İhracat; Ülkemizdeki ekonomik göstergelerin ve inşaat sektörünün pozitif yönde ilerlemesi nedeni ile 2018 yılına kadar hedef pazarımız Türkiye idi. İhracat bizim için bu yıl başlıyor diyebiliriz. İkinci düz cam üretim tesisimizin devreye girmesi ile kapasitemizin bir kısmını ihracat pazarına yönlendirdik. Firmamızın bağlı olduğu lojistik filosunu kullanarak karayolu ile balkan ülkelerine kapı teslim sevkiyatlarımız başlamıştır. Ayrıca firmamızın konumunun avantajlarından biri olan batı karadeniz limanlarından deniz yolu ile ihracat faaliyetlerimiz başlamıştır. Hedefimiz ihracatımızı toplam satışımızın %20 si seviyelerinde tutmaktır. Türkiye de faaliyet gösteren tüm cam işleme firmaları ile kurduğumuz iyi ilişkiler, zamanında teslimat, lojistik organizasyonumuzun kalitesi, ürün kalitesi, üretim kapasitemiz ve ürün çeşitliliği bizim tercih edilme nedenlerimizdendir.

Bu nedenle “TÜRKİYENİN CAMI” diyoruz.

OSB; Düzce Cam ve Borcam Madencilik olarak Düzce 2. Organize Sanayi Bölgesinin %57,5 hissesine sahip olduğumuz için aynı zamanda OSB yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürütmekteyim. OSB’mizin her türlü alt yapı, güvenlik, çevre koruma ve genel ihtiyaçları ile yakından ilgilenmekteyiz.

Cam Balkon Sistemlerinde İthal Cam Kullanılıyor Mu?

İthal cam yurt dışındaki fabrikalardan getirilen camlara verilen addır. İthal cam getirildiği ülke ile alakalı kalite kalite ayrılmaktadır. Belçika camı ve Avrupa camları yerli cam kalitesi ile eşdeğerdir. Ancak dolar ve Euro kur artışları ithal camın avantajlarını ortadan kaldırmıştır. Mısır, İran ve Rus camı kalite açısından biraz daha geridedir. Şişecam üretimi ihracata yoğunluk kazandığı için, iç piyasa taleplerine yeterli gelmemektedir. Çin’den ithal edilen camlar son yıllarda yoğunlaşmıştır. Kimse tamamen yerli cam kullanıyoruz deme lüksüne sahip değildir. Dünya da kurulu cam fabrikaları bazen bakım bazende doğal afetler sonucu üretim dışı kalmaktadır. Bu sebeple ülkeler cam ihtiyaçlarını başka ülkelerden ikame etmek zorunda kalmaktadırlar. Kalite açısından sırlama yapacak olursak (bizim kanaatimizce)

1- Şişecam

2- Düzce cam

3- Avrupa camları

4- Mısır camı

5- Çin camı

6- Rusya camı

7- İran camı olarak sıralayabiliriz.

Yerli Cam Ve İthal Cam Arasındaki Farklar

Cam yapımının ilk basamağı doğru maddelerin uygun oranda bir araya getirilmesidir. Günlük hayatımızda karşımıza çıkan ve camın hammaddesini oluşturan maddeler, kum, soda ve kireçtir. Kum, cam yapımında ana malzemedir. Soda, düşük sıcaklıkta akıcı hale gelmesini sağlar. Kireçse, kimyasal etkilere dayanıklılığını artırır. Bir araya getirilen bu maddeler 15000C’deki fırınlarda eritme işlemine tabi tutulur.

İnsanoğlu volkanik cam veya obsidyen diye anılan doğal camı çok eski zamanlarda keşfetmiş ve bu doğal madeni işleyerek, bıçak, ok ucu, silah süsleme aracı ve mücevher olarak kullanmıştır.

Suni camın ilk olarak nasıl üretildiğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Romalı bir tarihçi olan Pliny, camı ilk olarak Finikeli denizcilerin bulduğuna işaret eder. Hikayeye göre denizciler, Suriye’nin Prolemais bölgesindeki sahilde bir kamp kurarlar ve ateş yakarak kaplarını, aynı zamanda yükleri olan soda blokları üzerine koyarlar. Ertesi gün uyandıklarında, ateşin sıcaklığından dolayı kum ve sodanın camı oluşturduğunu görürler.

Camın ilk olarak Mısırlılar ve Finikeliler tarafından İ.Ö. 2. yüzyılda üretildiği söylense de, Mezopotamya’da bulunan ilk cam örneklerinin tarihi, İ.Ö. 3. yüzyıla dayanmaktadır. Cam eski zamanlarda çoğu kez kralların himayesinde ve krala bağlı olarak faaliyet gösteren atölyelerde veya zengin müşterilerin gereksinimlerini karşılamak amacıyla üretilmiştir. Bununla beraber, ilk günden beri değerli taşlara ve insan eliyle yapılmış madeni eşyalara alternatif olarak üretilmiş ve kullanılmıştır. Roma Dönemi’nden itibaren, hemen hemen tüm cam eşyaların üretiminde taş, maden ve seramik eşyalar taklit edilmiştir.

M.Ö 12000 ile M.Ö 4000 yılları arasında cam ilk kez dekoratif küçük boncuklar olarak kullanılıyordu. Doğu Akdeniz bölgesindeki ilk cam bulgularına, Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında, İ.Ö. 2000 yılı civarında, bir ticaret gemisinin kargo bölümünde rastlanıyor.

M.Ö. 2500 yıllarında kullanım amaçlı cam objeler yapıldığını görüyoruz. M.Ö 1000 yıllarında ise Mısırlılar camı oldukça zaman alıcı ve zor bir işlemden geçirerek elde etmeye başlıyorlar. Bu yüzden de cam kıymetli eşya olarak görülüyor. M.Ö. 300 ve M.Ö 20 yıllarına gelindiğinde, bugün “Cam Üfleme Tekniği” dediğimiz teknik, Suriyeli cam ustaları tarafından kullanılmaya başlanıyor. 7. yüzyıldan itibaren Mısır’ın İskenderiye şehri cam yapım merkezi haline geliyor. Türklerde cam sanatı Selçuklularla beraber başlıyor ve İstanbul’un alınışından sonra Osmanlı döneminde gelişiyor. İstanbul ve çevresinde birçok cam atölyesi kuruluyor. 14. yüzyılın başlarında Çubuklu yakınlarında kurulan Kristal Cam imalathanesinde Çeşm-i Bülbül adı verilen bir cam çeşidi yapılmaya başlanıyor. 20. yüzyıla gelinceye kadar cam yapımında seri üretime geçilemiyor. Türkiye’de çağdaş anlamda ilk cam fabrikası 1934 yılında Paşabahçe’de kuruluyor.

Cam yapımında bilinen en eski teknik iç kalıplama tekniğidir. :-):-):-):-)l bir çubuğun ucundaki şekil verilmemiş kil kalıbın üzerine cam dökülüp yavaş yavaş soğutularak elde ediliyor, soğuma işleminden sonra kalıp çıkarılıyordu.
Kalıba döküm tekniğinde, önceden hazırlanmış kalıpların içine ya da dış kalıp üzerine camın dökülerek şekillendirilmesidir.
Üfleme tekniğinde, ortası boş, “pipo” adı verilen üfleme çubuklarıyla cama şekil veriliyordu. Eriyik sıvı halden katı hale kısa sürede geçeceği için piponun ucundaki cam, yine piponun yardımıyla avuç içinde hızlı bir şekilde döndürülerek şekillendirilmeye çalışılıyor. Yavaş yavaş pipo üflenerek cama şekil vermeye başlanıyor. Sap, kulp ve ayak gibi ekler yapılacaksa bu formu verecek olan parça eritilerek yapıştırılıp makasla kesiliyor. Aniden donup kırılmaması için soğutucu fırınlarına alınıyor. Bu teknik Suriyeli ustalar tarafından kullanılmaya başlanan ve günümüze kadar gelen bir tekniktir.

Kalıba üfleme tekniğinde ise cam üfleme tekniğinin keşfinden sonra kil, ahşap ya da metal kalıpların içine üfleme yapılarak kalıbın şeklini almasıyla elde ediliyordu. Böylece aynı formda objeler yapmak mümkün olmuştu.

Cam ürünlerinin kalitesi makina parkı ve fırınlama teknolojilerinin seviyesi ile alakalıdır. Dünya çapında haklı bir kalite beklentisine sahip şişe cam camları, diğer camlara üstünlük sağlamıştır. Hatırlatmak gerekirse Şişecam üretimin %70’ini ihracata göndermektedir. Bu durumda iç piyasa talebine yeterli cam verilemez. Bu sebeple yurt dışından ithal cam plakaları getirilmektedir. Gerek teknolojik açıdan gerekse yetişmiş personel açısından gerilerde olan bazı ithal cam fabrikalarından gelen camlar düşük kalite olabilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s